Zararlıları 4 kolay adımda temizleyin!

Zararlılar Windows’unuzu istila ettiğinde bu 4 basit adımı izleyerek onlardan kurtulmanız mümkün!

1. Adım: kendinize sahip olun

1. Adım: kendinize sahip olun

Öncelikle zararlıların sisteminize bulaşmasından sorumlu kişinin muhtemelen siz olduğunu anlamlısınız. Bir zararlının sisteminize bulaşması için bilmediğiniz bir dosyayı indirmeniz veya bir yazılımla yüklenen araç çubuğuna izin vermeniz gerekiyor. Veya sisteminizi virüslere karşı taradığını iddia eden sitelere inanmış olmanız.

Peki kendi alışkanlıklarınıza karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Bu üç basit kuralı uygulayın: Bir şey eğer fazlasıyla iyimser ise, garip görünüyorsa veya size tanımadık geliyorsa onu çalıştırmayın, yüklemeyin. “Evet“e tıklamayın ve onu sisteminize sokmayın. Google gibi bir arama motorunda bu durum veya yazılım hakkında bir arama yapın. İnternetteki her şeyin güvenli olduğunu düşünerek sörf yapmayın.

2. Adım: tarayıcı engelleyicileri

2. Adım: Tarayıcı engelleyicileriTarayıcılardaki ve eklentilerdeki açıklar veya kullanıcı hataları, sisteminize bir anda diz çöktürebilir. İlk olarak en basit adımdan başlayın: Eski bir tarayıcı kullanmayın. Firefox, Chrome veya Internet Explorer’ın son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Firefox’da NoScript gibi bir eklentiyi kullanarak web sitelerinin siz istemedikçe Javascript gibi kodları çalıştırmasına engel olabilirsiniz. Chrome’da bu özellik için bir eklenti bulunmuyor ancak Javascript, ayarlardan kapatılabiliyor. Chrome’da siteye özel ayarlamalar yapmak da mümkün.

Bu konuda yararlanabileceğiniz diğer eklentiler ise şunlar: Web of Trust, KB SSL Enforcer, ve HTTPS Everywhere.

3. Adım: güvenlik yazılımları

3. Adım: güvenlik yazılımları

Zararlıların bir kapıdan içeri girdiklerini düşündüğümüzde, onların istilasına uğramadan önce neden önlemini almayasınız? Öncelikle yüklediğiniz her programı hızlıca tarayan kapsamlı bir güvenlik aracı yüklemelisiniz. Bu konuda basit ve ücretiz olan Windows Security Essentials’ı kullanabilirsiniz.

Security Essentials, virüs güncellemelerini Microsoft’tan otomatik olarak alıyor ve gerçek zamanlı bir korunma sunuyor. Araç, geceleri otomatik olarak sisteminizi tarıyor ancak bunu istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.

Daha iyi bir anti-zararlı yazılımı arıyorsanız, SuperAntispyware ve Malwarebytes’ Anti-Malware oldukça iyi alternatifler. Malwarebytes’ Anti-Malware’i ücretsiz sürümünü sunduğu işlevler nedeniyle size önerebiliriz. Ancak iki araç da ücretsiz sürümlerinde gerçek zamanlı bir koruma sunmuyor ve taramayı kendiniz çalıştırmanız gerekiyor.

Sisteminizin başına bir felaket geldiğinde ise ComboFix imdadınıza yetişebilir. Araç, sisteminiz için herhangi bir koruma sunmuyor ancak Windows Kurtarma Konsolu yoluyla zararlıları kaldırabiliyor.

4. Adım: afet yönetimi

4. Adım: Afet yönetimi

Zararlılar, farklı biçimlerde ve farklı “bulaşma seviyelerinde” ortaya çıkıyorlar. Bu ise her durum için kusursuz bir onarım sunmayı zor bir hale getiriyor. Ancak yine de sizlere PC’nizi zararlılardan kurtarmanızı sağlayacak faydalı bazı ipuçları verebiliriz.

Öncelikle Windows Security Essentials ile “Tam” bir tarama gerçekleştirin. Bu işlemin tüm sorunlarınızı çözmesi mümkün olmayabilir, ancak yine de denemeye değer.

İşe yaramadıysa bu kez Malwarebytes’ Anti-Malware ile sisteminizde tam bir tarama gerçekleştirin. Araç eğer zararlıları bulup kaldırdıysa bu iyi, ancak bulamadıysa biraz daha yaratıcı olmanın zamanı gelmiş demektir.

RKill‘i çalıştırın ve arka planda çalışan zararlı işlemleri zorla kapatmaya çalışın. Şimdi Malwarebytes’ Anti-Malware’i kullanarak tekrar tam bir tarama gerçekleştirin.

Deneyebileceğiniz iki adım daha

Sorun devam ediyorsa, sisteminizi güvenli modda açın (bios ekranından sonra F8’e devamlı basın). Rkill/Malwarebytes Anti-Malware adımını tekrar gerçekleştirin. Bu sayede zararlıyı etkin değilken (ve kendini anti-zararlı yazılımlarından koruyamaz durumdayken) kaldırmaya çalışıyoruz.

Sorun hala devam ediyorsa ComboFix‘i çalıştırın ve zararlıları kaldırmasına izin verin. Eğer bir nedenle zararlıları kaldıramazsa, ComboFix’in web forumlarında yayınlayabileceğiniz günlük bilgilerini kullanabilirsiniz.

Makalemizde özellikle belirtmediğimiz Spybot Search & Destroy, McAfee AVERT Stinger, GMER, Sophos Anti-Rootkit gibi yazılımları da denemeniz yerinde olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s