İsrail askerleri gemilere çıktı

Fethiye‘den hareket eden filonun, Gazze‘ye yaklaşık 80 kilometre mesafe kala iki İsrail savaş gemisi tarafından yakın takibe alındığı ve kısa süre sonra da teknedeki aktivistlerle irtibata geçildiği bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Avital Leibovich, Gazze’ye yardım götüren gemilerin İsrail’in Aşhod limanına götürülmesinin ardından aktivistlerin gözaltına alınacağını bildirdi.

Leibovich açıklamasında, “Bir başka İsrail’in deniz güvenliği ablukasını kırma girişimi daha başarısız oldu” dedi.

Kanada bandıralı Tahrir ve İrlanda bandıralı Saorise tekneleri, 27 aktivist ve yüklü miktarda tıbbi yardım malzemesi taşıyor

Olaydan sonra, Gazze’ye giden aktivistleri organize eden sivil toplum kuruluşlardan İHH’nın yetkilisi Hüseyin Oruç bir açıklama yaptı.

Gemide herhangi bir çatışma yaşanmadığını anlatan Oruç, “İsrail Mavi Marmara’da olduğu gibi insanlık dışı saldırılara devam etmedi. Bundan önce giden gemilere de saldırmadı. Gemileri durdurdu ve kontrol altına almaya çalıştı. Gemilerle iki saattir pazarlık halindeydiler. Gemilerin geri dönmeleri, Mısır‘a gitmeleri isteniyor. Ancak geminin içindeki aktivistler bunu kabul etmediler. Tek hedeflerinin Gazze olduğunu söylediler. Bu uzun pazarlık olduktan sonra İsrail askerleri gemiye çıktı.” şeklinde konuştu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s